И три неща, които не бива да правите, ако искате да има полза от тях
Снимка: Shutterstock
Когато се роди дете, първата мисъл на родителите, роднините и приятелите е, да осигурят всичко необходимо на новороденото. А това включва и куп играчки. Наистина куп! Дори такива, с които то ще играе евентуално, когато стане тийнейджър.
Как да се предпазите от превръщането на дома в склад за играчки? И колко всъщност са необходими на детето, за да не загуби то твърде бързо интерес към тях?
Снимка: Shutterstock
Защо количеството е вредно
Не количеството играчки в дома е важно за едно дете. То може да притежава само 1-2, но те да бъдат така избрани така, че да му помагат да развива важни умения в съответната възраст, казват психолозите.
Има и друго, което не трябва да се подценява. Наличието на много играчки в дома обърква децата и те не успяват да се възползват от тях, извличайки ползи от играта или уменията, които биха могли да развият.
Освен това бързо губят интерес, когато бъдат затрупани с различни възможности. А и прекаляването прави малчуганите разсеяни и пречи на концентрацията им. Не на последно място – подреждането всеки ден на 20 играчки не е като подреждането всеки ден на 2 играчки.
Какво не бива да правите
На първо място – да купувате твърде много играчки, само защото имате дете. Подбирайте умно тези, с които то играе и съобразявайте избора с възрастта му и ползите, които могат да допринесат те за растежа на детето.
Доколкото е възможно, деликатно помолете роднините и приятелите да не се чувстват задължени да подаряват играчки.
Снимка: Shutterstock
Второто важно нещо, след като вече има играчки в дома, е да научите детето да ги подрежда, а не вие да правите това. Това е и най-честата грешка на родителите. Те не обичат да чакат, а всъщност трябва да се заредят с търпение, докато малчуганът пренесе всички разхвърляни по пода неща. Като правят това вместо него, реално му пречат. Подреждането е важна част от развитието на детето.
И третата грешка – изключването на детето, когато става дума за помощ. Дали ще е за подреждане или за нещо друго, то задължително трябва да участва, за да се научи. А и така ще добие важни навици.
Най-често децата биват изключвани, когато става дума за играчки – независимо дали е за подреждане, почистване или ремонтиране на някои от тях.
По материали от Bebuu
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари